Hallux valgus - vybočený palec

27.04.2014 22:00

Hallux valgus alebo vybočený palec

Ide o veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré sa začína klesaním priečnej klenby na chodidle. Palec drží šľacha, ktorá je viac namáhaná a začína ho tlačiť na ostatné prsty. Tlak dráždi aj kĺb, ten postupne hrubne, rozširuje sa, zväčšuje sa a palec ešte viac tlačí na zvyšné prsty. Nakoniec je celá predná časť chodidla zdeformovaná a robí človeku ťažkosti pri chôdzi.

Vraví sa, že na vine sú úzke topánky alebo vysoké podpätky. Niektoré ženy však na nich chodia celý život a nič, iné si dávajú pozor, a predsa sa halluxu nevyhnú.

Keby to bola iba otázka vhodnej obuvi, mnohí ľudia by sa vyhli problémom. Žiaľ, na vine je genetika. Ak sa vybočený palec v rodine „dedí“, je až deväťdesiatpercentný predpoklad, že sa mu nevyhne ani nasledujúca generácia. Takže namieste nie je otázka, či bude hallux mať, ale skôr kedy. Niekedy sa chodidlo nemení až do štyridsiatky, potom to príde, inokedy sa degeneratívne zmeny zjavia už v detskom veku. Je to individuálne rovnako ako rýchlosť ich postupu. Najčastejšie sa však stretávame s týmto problémom u žien po tridsiatke.

Halluxy viac trápia ženy, pacienti muži tvoria hádam iba asi pätnásť percent.

Liečba:

Hallux valgus sa lieči neoperačne ochrannými vložkami alebo narovnávačmi, ktoré sa nosia počas spánku (tzv. korektory). Ich efektivita je nejednoznačná, podobne nepresvedčivú účinnosť majú aj cvičenia. Operačné riešenie spočíva v uvoľnení skrátených mäkkých tkanív, v prerezaní a posune kostí, alebo v znehybnení kĺbov. Bolo vypracovaných mnoho metód, z ktorých ani jedna nie je univerzálna a ich použitie závisí od druhu deformity. (zdroj: internet)