Kurie oko

15.09.2014 17:22

Vaše nohy si zaslúžia obrovskú poklonu. Každý deň musia odtrpieť veľkú záťaž a nie raz im dávame zabrať aj štýlovými topánkami, ktoré však nemajú nič spoločné s pohodlnosťou. Netreba k tomu veľa a hneď sa vám na chodidlách ocitne nepríjemná spomienka na túto skúsenosť v podobe kurieho oka. I keď nepôsobia veľmi dobre, nemusíte sa obávať ich prenosu. Nejde totiž o infekčné ochorenie, ale o problém funkčného pochybenia.

Aby ste sa vyhli problémom s kurími okami, musíte staviť vždy na prevenciu. Kurie oká totiž vznikajú vždy z nesprávne zvolenej obuvi. Pokožka je namáhaná častým trením alebo tlačením na citlivých miestach a tak postupne vznikajú otlakové vrstvy, ktoré vytvoria až kurie oko. Kritické je aj používanie lacných materiálov, ktoré mechanicky dráždia pokožku. Veľký dôraz klaďte najmä na vhodný výber veľkosti. Topánky vás nemajú nikde tlačiť a keď majú nepohodlný strih, ktorý vám je na chodidle nepríjemný aj pri zmene ich čísla, radšej ich nechajte v obchode.

Najčastejšie príčiny vzniku:

  • zlá stavba nohy: prsty sú príliš blízko seba, úzke topánky padnutá klenba, pozdĺž i priečne plochá noha, hallux valgus, rôzne ortopedické anomálie
  • kurie oko je vlastne forma otlaku, je to kuželovitý nános pokožky, ktorý vzniká preto, aby nevznikol väčší otlak. Je to vlastne obranný mechanizmus organizmus.
  • vzniká neustálym trením kosť o kosť, kosť o topánku.

Čo robiť?

  • pokiaľ máte možnosť, navštívte odborníka. V našom salóne sú podobné zákroky na dennom poriadku, ošetrenie je bezbolestné, nekrvavé a rýchle. Po odstránení kurieho oka odporúčame odbremeniť, resp. zamedziť priamemu tlaku špeciálnymi tlmičmi.
  • takisto ako pri otlakoch, je treba odstrániť príčinu vzniku kurieho oka. Otlak vzniká neustálym trením, šúchaním kože. Preto je v mnohých prípadoch dobré navštíviť ortopéda, ktorý Vám predpíše špeciálne na Vašu mieru vyrobené vložky. Pokiaľ ide o kurie oko, je vhodné používať tlmiče a chrániče. Pokiaľ sa príčina vzniku neodstráni alebo neupraví, kurie oko sa bude stále obnovovať.
  • noste pohodlné topánky

Čo určite nerobiť?

  • nevyrezávajte si svojpomocne kurie oko. Mohlo by ísť totiž aj o bradavicu a v tom prípade si môžete spôsobiť rozsiahle infekcie.
  • nepoužívajte náplaste na vyberanie kurieho oka ak to nie je nevyhnutné, pretože rozleptajú okolitú zatvrdnutú kožu čím sa sťažuje vyberanie kurieho oka

zdroj: internet