Letné horúčavy a puchnutie nôh

10.12.2014 21:49

Tento jav poznáme asi všetci.  V  lete nám nohy nepríjemne opúchajú a objavujú sa aj prvé, či u niektorých aj pokračujúce problémy s kŕčovými žilami. Bojovať proti nim môžeme správnou výživou, cvičeniami, relaxom a samozrejme liečivými čajmi a obkladmi.
Protizápalové účinky
Kapustné listy majú vynikajúce účinky. Zaviažte si ich v noci na nohy pomocou tenkého ovínadla a nechajte pôsobiť do rána. 
Potrebujete asi 3 listy bielej kapusty. Vyrežte z nich stredné rebro a vyvaľkajte. Uložte na postihnuté miesto a pevne zviažte. Keď listy začnú hnednúť, vymeňte ich. 
Na posilnenie žíl 
50 g vňate pohánky, po 30 g kvetu bazy čiernej a vňate fialky roľnej, po 20 g vňate repíka a kvetu nechtíka. 
Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 1/4l vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Pijeme denne 4 šálky

Masť zo zádušníka
Potieranie masťou zo zádušníka brečtanovitého sa osvedčila nanášaná lokálne na postihnuté miesta. Má protizápalové účinky a vplýva na hojenie a regeneráciu rán. 
Potrebujeme: Za hrsť zádušníka brečtanovitého, 250 g nesolenej bravčovej masti alebo 0,25l jedlého oleja. 
Postup: Bylinu nasekáme nadrobno a vmiešame do masti. Necháme 1-2 dni stáť. Potom mierne ohrejeme a scedíme. Masť alebo olej dáme do uzatvárateľnej nádoby a uskladníme v chlade. Masť vtierame podľa potreby na miesta postihnuté kŕčovými žilami. Masť je veľmi vhodná aj proti hemeroidom.

Pohánkový čaj
Bylina pohánka má vysoký obsah rutínu, ktorý stabilizuje a napína vnútorné steny ciev, preto sa všetkým postihnutým s kŕčovými žilami odporúča zaradiť túto bylinu do jedálneho lístka a to čo najčastejšie.
Príprava čaju: 2 PL pohánkovej vňate zalejte 1l vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Pite počas celého dňa po šálkach.
Kúpeľ na unavené nohy
Zohrejte 3l vody a nalejte do lavóra. V pohári potom zmixujte 2 dl jablkového octu so štyrmi vetvičkami rozmarínu a vlejte do vody. Nohy si močte asi 15 minút, potom si ich osušte a na chvíľu vyložte na vyvýšené miesto. Relaxujte.

Obklady
Potrebujete kus ľanového plátna, bavlnenú a vlnenú látku, studenú vodu, ocot alebo bylinný odvar. 
Postup:
Plátno namočte do studenej vody, octu alebo studeného bylinného odvaru, vyžmýkajte a priložte na predkolenie. Obaľte suchou bavlnenou a vlnenou látkou. Zábal necháme pôsobiť 5 minút a 2-3 krát ho vymeňte. Takýto zábal znižuje teplotu a má sťahujúci účinok. 
Ak chcete, aby mal zábal aj účinok protizápalový, nechajte zábal pôsobiť až 20 minút. 

Studený bylinný odvar pripravíme z kvetov arniky horskej, 2 g na 100 ml vody. Arnika má protizápalové účinky. 
Na zábal však môžeme použiť aj odvar z rumančeka. Ten sa hodí najmä vtedy, ak máte svrbenie pokožky, alebo sa na nohách už začínajú objavovať predzvesti vredu predkolenia. (zdroj: internet)