Nohy nebolia len tak

26.04.2014 21:00

Na Slovensku trpí chronickým žilovým ochorením až polovica populácie a varovné signály aj niekoľko rokov nevedome ignoruje až 75¤% z nej. Drobné žilky a kŕčové žily nie sú iba estetickým problémom, ale závažným zápalovým ochorením žíl, ktoré je potrebné liečiť.

Napriek vysokému výskytu zvyknú ľudia práve ochorenia žilového systému nôh podceňovať a prehliadať. Pocit ťažkých nôh, bolesti a pichanie v nohách, opuchy, pálenie, nočné kŕče, svrbenie či pocit chladu však nepatria medzi bežné prejavy preťaženia. Signalizujú problém, ktorý je potrebné neodkladne konzultovať s lekárom. Skorá diagnostika a liečba dokážu zabrániť neskorším komplikáciám, ktoré výrazne znepríjemňujú každodenný život pacientov a často sú príčinou ich práceneschopnosti.

O tom, že by ľudia nemali príznaky žilových ochorení podceňovať, svedčia aj dôsledky neliečenia počiatočných fáz. Medzi tie patria kŕčové žily, zápaly žíl, lymfedém, ako aj žilové vredy predkolenia i hemoroidy. Lekári upozorňujú, že iba skorá a správna liečba môže zabrániť neskorším komplikáciám. Počiatočné štádiá liečia všeobecní lekári, závažné už patria do rúk angiológa či cievneho chirurga.

Tipy pre zdravé žily!

  • Pohybujte nohami vždy, keď je to možné! Ak musíte počas dňa dlho stáť či sedieť, robte si krátke prestávky, počas ktorých sa prejdete alebo aspoň krúžte nohami v členkoch.
  • Športujte! Najvhodnejšie športy sú tie, pri ktorých dochádza k rytmickému pohybu v členkovom kĺbe, v kombinácii so svalovou prácou lýtkových svalov (turistika, beh, plávanie, tanec, bicyklovanie a pod.). Vyvarujte sa všetkých športov, pri ktorých dochádza k nadmerným otrasom či rozširovaniu žíl a následnému spomaleniu žilového návratu (tenis, zjazdové lyžovanie, vzpieranie).
  • Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla! Horúce kúpele, sauna, opaľovanie či horúce vosky by mali byť v prípade problémov so žilami tabu!
  • Dbajte na zloženie vašej stravy! Strava by mala obsahovať veľa vlákniny a menej nasýtených tukov. Dbajte tiež na dostatočný príjem tekutín. Cieľom je predchádzať zápche a nadváhe, ktoré žilový systém zaťažujú.
  • Nenoste tesné oblečenie! Príliš tesné oblečenie tlačí na žily a bráni žilovému návratu.
  • Nenoste obuv s vysokými opätkami a bez opätkov! Pre nohy je ideálna obuv s nízkymi 3 – 4 cm podpätkami, ktorá poskytuje dostatočný tlak k podpore žilového návratu. 
  • Neriešte problém gélmi a mastičkami! Hneď ako zaznamenáte prvé príznaky ako bolesť nôh, opuchy, kŕče alebo sa vaše žily stanú viditeľné, vyhľadajte lekára. (zdroj: internet)

  zdroj: internet