Trápia vás krehké a lámavé nechty?

20.03.2014 19:30

Nemusí to byť práve vplyvom vonkajších podnetov, preto nestačí len eliminovať kontakt s čistiacimi prostriedkami a vodou. Aké krásne a zdravé budú vaše nechty, závisí aj od toho, aké živiny doprajeme nášmu telu v našej strave.

  • Jedzte viac potravín bohatých na vitamíny C, D, H, pyridoxín, železo, aminokyseliny.
    Lekár vám môže odporučiť aj potravinové doplnky s ich obsahom. Pre lepší efekt skúste užívať vápnik, čím zároveň pomôžete aj vašim kostiam.
  • V jedálnom lístku vám nesmie chýbať zelenina, ovocie, strukoviny, mäso vrátane červeného a rybieho, celozrnné výrobky, mlieko, maslo, syry, orechy, sezam, kvasnice.
  • Pre nechty sú potrebné všetky potraviny s vysokým obsahom bielkovín ako aj vitamíny A,B,C a E, tie sa nachádzajú v obilninách, strukovinách, zelenej zelenine, semiačkach, orechoch, rybách a vajciach.
  • Krehké nechty môžu byť známkou nedostatku železa. Konzumujte viac orechov, chudého červeného mäsa a zelenej listovej zeleniny. Všetky tieto potraviny obsahujú vitamíny dôležité pre nechty.
  • Vyšší výskyt bielych škvŕn na nechtoch spolu so zlým rastom a zápalom kutikuly sú tiež znakmi, že do svojho jedálnička potrebujete pridať viac zinku. Ak nechcete užívať zinkový doplnok, medzi potraviny, ktoré majú vysoký obsah zinku patrí horká čokoláda, arašidy a morčacie mäso.
  • Príliš suché a tmavé nechty môžu znamenať, že neprijímate dostatok dobrých vitamíny pre nechty, v tomto prípade, vitamínu B12. Môžete ho užívať vo forme kapsúl a nachádza sa aj v syre, vajciach a kraboch.
  • K zlepšeniu príde aj zvýšeným príjmom želatíny a tú najľahšie dostanete práve prostredníctvom gumených cukríkov. Stačí keď si každý deň doprajete 5 kúskov gumených medvedíkov :). Pochutnať si ale môžete na všetkých koláčikoch so želatínou aj slanom aspiku.

         zdroj: internet ( i.Zdravie.sk a iné, následne upravené)