DOMÁCA STAROSTLIVOSŤ

05.04.2016 10:34
Pedikúra je ošetrenie nôh. Čo myslíte, ako pravidelne ich treba ošetrovať a ako sa o nich starať?
Pedikúra sa odporúča aspoň jediný raz do mesiaca. Mnoho ľudí považuje pedikúru a starostlivosť o pokožku nôh za nepotrebnú. Ale je potrebné vedieť, že počas celého roka treba im venovať náležitú starostlivosť a v zime ešte viac. Nosíte čižmy, nohy sú uzavreté, a to môže spôsobiť nepríjemné problémy, kožné choroby.
 
Pravidelná starostlivosť o chodidlá si vyžaduje každý deň ich osobitne umývať alebo sprchovať. Ak im však chcete dopriať viac pohody, urobte si krátky kúpeľ v teplej vode s pridaním kúpeľnej morskej soli. Tento kúpeľ má blahodarné liečivé a dezinfekčné účinky. Pokožka má iba zmäknúť. Potom si pemzou odstráňte zhrubnutú kožu. Pemzu by ste mali používať iba krátkodobo. Po niekoľkých kúpeľoch je potrebné ju vymeniť, lebo sa v nej ukladajú baktérie. Nezabúdajte, že po každom použití ju vyčistite.
Chodidlá po kúpeli vždy dôkladne utrite uterákom, najmä medzi prstami. Zabránite vzniku plesňových ochorení. Nohy natrite výživným krémom. Doprajte si poriadnu vrstvu krému na celé chodidlo. Chodidlá si masírujte, prekrvite si tak pokožku a zároveň im dodáte potrebnú výživu. Dbajte, aby krém dobre vsiakol.
Nezabúdajte na nechty. Po kúpeli a ošetrení nasleduje starostlivosť o nechty. Kožku okolo nechtov jemne zatlačte, nestrihajte ju, aby nevznikol zápal. Na zjemnenie môžete použiť olej. Nechty na nohách strihajte rovno, aby kútiky nechtov nezarastali. Potom nechty upravte pilníkom a keď sa chystáte nalakovať, tak pred lakovaním odmastite odlakovačom. Natiahnite si ponožky a nechajte nohy zabalené celú noc odpočívať. Ranky, praskliny hlavne na pätách treba ošetriť antiseptickým prípravkom alebo špeciálnym krémom, ktorý dostanete v lekárni.
Raz za týždeň si doprajte masku na nohy. Nič nepokazíte, keď si dáte tú istú masku, akú si dávate na tvár. Naneste si ju na chodidlá, zabaľte do mikroténového vrecka a potom uteráka, nechajte pôsobiť desať minút. O svoje nohy sa starajte čo najviac, zaslúžia si to, budú svieže a vy budete mať skvelý pocit z krásnych a zdravých nôh.